Practical experience in mineral separation

MATERIALS

Збагачення пегматитів

Пегматитами називаються мінерали, що являють собою кристали калієвого польового шпату і кварцу, що зрощені, кварцу міститься в середньому 30% і більше. Крім польового шпату та кварцу пегматити містять також окис заліза, мусковіт, біотит і як продукт вивітрювання каолін.

Пегматити широко застосовуються як флюси при зварюванні, в металургії, у скляній та керамічній промисловості, виробництві господарської та художньої порцеляни, електропорцеляни, фаянсу, санітарно-будівельних виробів та сумішей… Для отримання якісного пегматитового концентрату необхідно з вихідного матеріалу видалити всі фарбувальні та електропровідні (Fe містять) домішки.

Хімічний аналіз вихідного матеріалу показав вміст Fe2O3 у класі -1,0 + 0,063 мм – 0,607 %, у класі крупності – 0,063 мм 3,14 %. Тому вихідний матеріал розкритий до класу 0-1,0 мм і знепилений за класом -0,063 мм.

Збагачення проводилося сухим методом на електромагнітному бар’єрному сепараторі «Туркенич» у два прийоми з збільшенням пастадій індукції до – 1,2 Тл. Немагнітний продукт бар’єрного сепаратора доочищувався на високоградієнтному магнітному роликовому сепараторі з індукцією робочої поверхні ролика – 2,0Тл. В результаті сухого магнітного збагачення отримано пегматитовий концентрат із вмістом Fe2O3 – 0,15%, що відповідає марці КПШМ 0,2-2. На малюнку показані вид та виходи продуктів.

Збагачення відвалів марганцевої руди

Марганцева руда, що надходить із рудника на збагачувальну фабрику, збагачується трьома основними методами:

– промивання – відокремлення марганцевих мінералів від порожньої породи, глини, піску у водному середовищі за допомогою механічного впливу;

– відсадження – поділ марганцевих мінералів на сорти за питомою вагою;

– магнітна сепарація для поділу марганцевих мінералів у магнітному полі на магнітний та немагнітний продукти. За цієї технології більше 20% корисного матеріалу втрачається з тонким шламом і як наслідок виникає завдання збагачення тонких марганцевих шламів хвостосховища.

Для переробки тонких відвалів марганцевої руди ТОВ НВФ «Магнітні та гідравлічні технології» використовували метод сухої високоградієнтної магнітної сепарації. Вихідний матеріал у класі -3мм знепилюється за класом -0,063мм. В залежності від прийнятої схеми магнітна сепарація проводиться послідовно на барабанних та бар’єрних магнітних сепараторах «Туркенич» або на універсальному високоградієнтному барабанно-бар’єрному сепараторі з збільшенням пастадій індукції до – 1,2 Тл.

При вмісті у вихідному матеріалі Mn -15%, з навантаженням по вихідному живленню на сепаратор 10т/год, отриманий концентрат марганцевий з вмістом Mn – 36%, вихід концентрату до 48% і вилученням до 88%. Схема збагачення та сепаратори випробувані та рекомендовані до широкого застосування.